Uzdravení dyshidrotického ekzému

Co je dyshidróza - alergie a zánět

Dyshidrosis on finger

Dyshidróza (dg. L30.1) je alergické zánětlivé onemocnění kůže, projevující se malými pupínky nebo puchýřky na dlaních, nebo nohou naplněnými čirou tekutinou. Je to akutní, chronická nebo opakující se dermatóza prstů, dlaní, plosek. Půchýřky mohou svědit, mírně bolet, nebo se nijak neprojevovat. Nehty na postižených místech mají skvrnitý vzhled s malými dolíčky.

Průběh zhoršuje kontakt s mýdlem, vodou, nebo dráždivými látkami. Mýdlo/detergent snižuje přirozenou kyselost naší pokožky a odstraňuje ochrannou vrstvu mastných kyselin z epidermis. To umožní prostup alergenu do podkoží, osídlení pokožky špatným mikrobiomem (bakterie, kvasinky nebo plísně) a rozvoj chronického zánětu. Typický průběh chronické formy: Puchýřky, rozšiřující se puchýřky, zežloutnutí puchýřků, loupání kůže, nová tenká kůže chvíli vydrží načež jakmile začne sílit opět se objeví puchýřky a celý cyklus se neustále opakuje s periodou asi 14dní až měsíc. Do současnosti považuje medicína tento ekzém za idiopatický (neznámá příčina). Po mnoha letech experimentování na sobě i jiných si troufám říct, že jsem odhalil příčiny a tedy i možnosti plného uzdravení. Místy je v textu samozřejmě nadsázka a pokus o vtip, aby se churavějící mohl zasmát. Snad to bude čitelné. Věřím, že mít smysl pro humor a umět se zasmát svojí pošetilosti je vůbec to nejdůležitější v životě! :-)) Termín felčar používám s nadsázkou ve významu mastičkář, který konejší pacienta, odvádí pozornost, předepisuje mazání namísto toho, aby pacoše postavil před Pravdu, ten to pochopil, vykonal rozkaz a za pár měsíců se uzdravil. K felčarovi chodíte jak na bohoslužby. Lékaře (MUDr.) navštívíte jednou, maximálně dvakrát, pochopíte a akceptujete svá pochybení. Teda,... pokud nejste ignorantský dement, kterých je česká kotlina plná. ;-)))

Diferenciální diagnostika I. Nezaměňujte dyshidrotický ekzém s Herpes zoster (pásový opar), který způsobí rovněž výsev puchýřků, ale narozdíl od d.ekzému jde o virové onemocnění vyvolané virem Varicella zoster. Pásový opar úporně bolí. Alergický ekzém většinou není cítit, nebo jen svědí. Tento ekzém je lokalizován jen na rukou nebo nohou.
Diferenciální diagnostika II. Nezaměňujte dyshidrotický ekzém se svrabem. Ten může mít podobné příznaky, ale je způsoben parazitem zákožkou svrabovou.
Diferenciální diagnostika III. Pokud se dyshidróza vyskytuje jinde než na rukou (dlaních) a nohou (ploskách) a má velmi bouřlivý průběh, postižená je kůže v mnoha desítkách centimetrů čtverečních na prsou, na zádech, objednejte se okamžitě na imunologické pracoviště, kde vám musí provést testy plazmatických buněk (paraprotein). Jeden pacient byl odbytý kožařkou, přitom se u něj rozvinul mnohočetný myelom! Rozsáhlý ekzém byl jen manifestací onkologického onemocnění plazmatických buněk produkujících nadměrné množství velmi pestrých protilátek IgE.

Mojí motivací není podkopávat současnou medicínu, ale naopak rozšířit vědecké poznání a předcházet používání antibiotik i kortikoidů v případech, kde motivovaný pacient může lecos sám změnit. Rizika opakovaného a častého používání antibiotik (ATB) i topikálních kortikoidů lékaři znají: bakteriální rezistence na ATB, ztenčování kůže a snižování citlivosti ke kortioidům, což nutí používat stále účinější kortikoid. Mojí oblíbenou zastávkou jsou skripta 1 LF UK wikiskripta.eu. Experimentoval jsem dlouze, obětoval vlastní kůži a vyhnul se jakýmkoliv extrémním dietám co dneska frčí.

Navíc se ukazuje, že zavčasu skutečně vyřešit primární příčiny zdánlivě banálního ekzému předchází mnohem horším zdravotním komplikacím: plně manifestované celiakii, se kterou jsou silně asociované závažné choroby: autoimunintí porucha štítné žlázy, diabetes mellitus 1. typu a revmatoidní artritida.

Jednostranné dietologické trendy považuji za šílenství doby. Narcista nebo hysterik si něco vybájí, pak si sám sobě zdůvodňuje že je to nejlepší a hledá svoje soukmenovce co mu to potvrdí. Ty, kteří s ním nesouhlasí vymaže. Dámy a pánové to je ryzí opak vědy! To je sektářství kolem talíře. Například "paleo dieta" s velkým podílem červeného masa je v přímém rozporu s vědeckým poznáním. Příliš červeného masa způsobuje systémový zánět (viz. Neu5Gc a Neu5Ac) a zvyšuje riziko určitých rakovin. Čisté veganství nebo "raw ovocnářství=frutariánství" povede jistě k podvýživě. Ty jejich játra z neustálé konzumace fruktózy bych nechtěl vidět. Některé takové znám, jsou rok od roku hubenější, vychrtlejší, protože jim schází proteiny. Já jím skoro všechno, jenom roky nejím pečivo, těstoviny, knedlíky, koláče z pšenice a žita (lepek) a jím velmi vzácně hovězí/věpřové (zdroj železa). Ovesné vločky jím. Jelikož se tím člověk ochuzuje o vitamíny skupiny B, zobu tu a tam i B komplex. Proto jsem roky držel jazyk za zuby a podezření na lepek ještě dlouze testoval. Je to zásah do výživy a bylo by nezodpovědné tvrdit něco, co není reprodukovatelné jako zapnutí a vypnutí světla vypínačem.

Mě zajímají především ti, kteří nezapadají do mojich teorií. Musí být ale stejně poctiví a nelhat mi a nelhat především sami sobě. Fakt byste nevěřili, jak málo lidí tohle dovede. Dyshidróza je doslova skautskou Zkouškou trpělivosti a poctivosti nebývalých rozměrů, protože projevy ekzému jsou zpožděné dny, týdny a ještě závislé na dalších okolnostech běžného života (zánětlivou reakci musí nakonec vyvolat alergen/antigen). Já se snažím poctivě oddělit "zrno od plev". Text je určen jenom těm, kteří si umí "zamést před vlastním prahem" a podívat se Pravdě o sobě samých do očí. Pro ty druhé, co se cítí jenom jako "oběť nemoci" a jediného čeho jsou schopni je dožadování se léčby u doktora aniž by takříkajíc "hnuli prstem", tady nejsem a nebudu. Také namyšlení felčaři co si myslí, že snědli všechnu moudrost světa, ať se mě vyhýbají raději obloukem, neb je Prozřetelnost srazí k zemi Nemocí (polovtip). :-). Tady hledáme a očišťujeme Pravdu a bojujeme se subjektivitou a sebeklamem. To vyžaduje poctivost a "oběť" od nás samých. Já neberu tento ekzém jako nemoc co chci zakrýt mastí, nebo odstranit ze života, já jí chci pochopit! Dnes umím dyshidrotický ekzém vyvolat a umím ho i zastavit, umím se zcela uzdravit bez felčarů a bez prášků. To je trošku jiná liga, že? To, že jsem "vládce" nad svým ekzémem dokazuje, že znám příčinnou souvislost!

Exemplárním příkladem falešné diagnosy kožního onemocnění byl skoro 100 let (do r. 1966) přehlížený problém celiakie, která je kauzální příčinou vzniku "narůžovělého" ekzému v podobě svědivých puchýřků: Dermatitis herpetiformis. S dyshidrózou je to podobné. Po asi 8 letech opakovaných experimentů (uzdravení a cíleného vyvolání ekzému) si troufám tvrdit, že za dyshidrózou je intolerance lepku, která poškozuje (ztenčuje) sliznici střeva běžným vyšetřením nezjistitelnou. Možná lze zařadit mezi tzv. Neceliakální glutenovou senzitivitu. Problém je, že alergické reakce se zánětem jsou velmi zpožděné v řádech týdnů až měsíců, pokud strava je dostatečně pestrá se zeleninou a pacient konzumuje málo pečiva/knedlíků/koláčů z pšenice/žita. Při letitém výskytu chronického ekzému je nutné zavést přísnější dietní režim několik měsíců na obnovení sliznice a vyřešit superinfekci a zánět na kůži. Jen bezlepková dieta v chronickém stadiu už nemusí pomoci. V chronickém těžším stadiu byly problém i plesnivé sýry (niva atp.) a oříšky.

Prokázat kauzální souvislost s konzumací pečiva/špaget/knedlíků s lepkem a výsevem puchýřků lze jenom v situaci, kdy se úplně uzdravíme změnou diety bez chemizace kortikoidy a ATB. V remisi zůstat půl roku. Poté začneme cíleně přidávat pečivo, až se po týdnech až měsících začnou znovu ložiska objevovat. Jakmile je pokožka poškozená, tenká a ekzém recidivující ve velmi malém rozsahu, teprve tehdy lze opakovaně a deterministicky ukázat změnou stravy (pečivo střídáno s protizánětlivým bezlepkovým režimem), jak to vlastně funguje. V chronických a težkých formách tohle není už možné. Ta alergie je tak rozjetá, že stačí sníst víc rozinek, oříšků nebo sáhnout na citron a výsev je zajištěn. Proto mě trvalo roky, než jsem tohle prokázal. Jak u mě, tak u mámy. Nejprve pochopit mechanizmy tlumení zánětu a posléze prokázat příčinu alergické reakce.

Na přelomu 2023/24 jsem chtěl znovu ověřit význam lepku/pečiva na tento ekzém a dostal ho po pár měsících do drobné recidivující fáze (asi 2cm2 na obou rukou) a na již ani ne týdení periodě lze ukázat jak to je. Když je pečivo a lepek jen zlomkem jídelníčku i v recidivující fázi, nemusí se to vůbec projevit. Já když sním půl housky (bílá pšeničná mouka) se zeleninou večer po dobu týdnů, tak se ekzém neprojeví. Jakmile sním dvě a více naráz dva dny po sobě tak se projeví. "Nejlepší" jsou na to špagety nebo těstoviny (semolinová mouka). Je to jako u lidí s celiakií. Každý má svůj limit, kolik miligramů lepku snese. Málokdo je schopen takové discipliny, aby tohle ukázal. Bezlepkový fanatismus není na místě. U mě pití piva (klášter/plzeň) 0,5l/den na ekzém nemá prokazatelný vliv. Dosud nevíme jestli je reakce závislá na konkrétním obilném zrnu (ječmen, žito, pšenice mají různé prolaminy). Pokud by se prokázalo, že výrobky ze žita lze v omezné míře jíst, bylo to by to dobré. Zatím jsou ale s pšenicí na "černé listině".

Další věci, které problém zamlžují je pohyb, manuální práce, sportování, slunění a stresy. Už víc lidí a nejen já si všimlo, že např. běhání ekzém zhoršovalo, ale chození na celodenní výlety ekzém tlumí. Rovněž i manuální ruční práce ekzém tlumí. Patrně je to dáno zvýšenou sekrecí kortizolu během celodenního pohybu, ten působí imunosupresivně. Běhání trvá maximálně desítky minut. Navíc práce rukama, odřeninky, opálení sluníčkem, pokousání hmyzem při trampování vede k tomu, že imunitní buňky řeší jiné problémy a ne zbytečnou alergii. Stejně se projeví i očkování, které imunitní reakci na kůži utlumí. Nejeden z vás si všiml, že když je u moře na dovolené, ekzém buď zmizí, nebo se redukuje. Sedět na židli u počítače, vystresovaný a nacpaný sacharidy naopak zánět roztáčí do obludných rozměrů. Typicky se zhorší, nebo dojde k relapsu v zimním období. Nejrychlejší úzdrava akutního zánětu spočívá ve změně stravy a v chození do přírody na celodenní výlety a nebo v létě pobyt na slunci a plavání v přírodních nádržích. Proč to tak je se dozvíte dále. Doufám, že to co tady prezentuji bude pochopitelné.

U tohoto ekzému se snoubí alergie se zánětem, ale konkrétní alergen už nemusí v chronické fázi zánět vyvolávat. U řady pacientů se po alergologickém vyšetření další alergie nenajde, ale je dobré vědět na co alergii prokazatelně mám.

Suché a nerozmáčené ruce snižují významně vznik alergické reakce díky nižší prostupnosti kůže pro alergen. Jak silně se rozvine vzniklý zánět závisí především na našem stravování, intenzitě umývání rukou a životním stylu.

Používání mastných mastí, tento ekzém jenom zhoršuje. Také masti s konopím jsou zcela k ničemu. Zánět lze zastavit kortikoidem (vážné případy), nebo změnou životního stylu a stravovacími návyky (recidivující lehké případy).

Pacient musí pochopit, že pokud má od dětství horší kůži typu "ekzematik" a došlo u něj k projevům dyshidrotického ekzému, není možné dál pokračovat v konzumaci těstovin, špaget a průmyslově zpracovaného pečiva do kterého je ještě navíc přidáván lepek. Pokud se ekzém vyskytuje nahodile a dochází k spontání úzdravě, jediné co může občas pozřít je žitný chléb (aspoň 50/50 žito/pšenice). Ještě je třeba to jíst se zeleninou, tím se lepek "naředí" a slizice to snáší lépe. Nesmí jíst ale žitno-pšeničný chleba denně. Pokud to nebude respektovat a bude se ládovat bagetami a koláčky na denní bázi, může se za pár let dopracovat k celiakii, nebo jiným poruchám imunity. Potom nebude smět pozřít vůbec nic s lepkem, jinak bude následovat průjem a zvracení a dieta ho vyjde ještě dráž. Je lepší zůstat jen "s ekzémem" než s plně rozvinutou celiakií. Ekzematik musí jíst zeleninu (mrkev, červená řepa, špenát+++, rajčata,..), ovoce, luštěniny, brambory, oves, pohanku, proso, rýži, quinoa, jogurty, tvaroh, ryby, kuřecí/krůtí... Potraviny obsahující lepek budou jen velmi vyjímečně "sváteční" a nejlepší je si to odvyknout zcela.

Pokud jsou ložiska velmi zarudlá a mokvavá v ploše mnoha cm2, bude potřeba nasadit i antibiotikum a kortikoid. Až vás doktor vyseká z "hrůzy", budete muset nastoupit cestu změny a prevence, jinak se budete motat pořád dokola. Jestliže si myslíte, že vám pomůže jenom mastička, budiž. Do roka se vrátíte a bude to obtěžovat tak dlouho dokud nepoznáte celek. Bude vás to obtěžovat tak dlouho, dokud nepochopíte "magii života". Je jednoduché vidět zlé návyky druhých, ale jací jsme my sami?

Nejobtížnější u této uzdravující Terapie je změnit svoje návyky a možná i životní podmínky. Proto neslibuje okamžité zázraky, protože skutečné uzdravení je závislé na jednotlivci, jeho disciplině a schopnostech sebeuvědomění. Člověk stůně, tak jak žije. Kdo nehledá Pravdu, bude jenom trpět ranami Osudu. Na průběh zánětu má vliv i psychika. Úzkostný a zoufalý churavějící člověk co sedí doma na zadku to má obtížnější než ten, co vyrazí na turistický výlet a ujde denně 20km na slunci, vedru, zpocený, a fyzicky utahaný s adrenalinem a kortizolem v žilách (imunosuprese). Ovšem obohacený o zážitky a na svou chorobu nachvíli zapomene.

Znám pár ekzematiků, kterým jsem už několikrát říkal odkud vítr vane, ale jejich potíže je zatím nedonutily, aby se začli nad sebou zamýšlet. Je v tom lenost, nebo jiný psychický problém: potřeba neustále relativizovat pravdu, jenom aby nemuseli nic měnit. Tu svou malou osobní "Lžičku" si budou chránit jako osleplé oko v hlavě! ;-) Všechny spojují ty proklaté housky, rohlíky a koláče! Jeden s námi občas chodí na výlety a pořád je hluchý. U kamaráda trempa Martina propukla celiakie před lety "naplno" v podobě průjmů a hubnutí. Sdělil mi, že tento ekzém dyshidrozu a suchou kůži míval roky před oficiální diagnosou. Dodržováním bezlepkové diety došlo k úplné remisi ekzému. Ekzém zcela vymizel. On je pro mě nejpodstatnější důkazní "exemplář", protože o tom co tady píšu, sám nikdy nevěděl. Navíc je to samorost a s mými zeleninovými krémy by mě asi rychle poslal "někam". Nemohl být vůbec zatížen "placebo" efektem.

Argument některých, že jedli jídlo s lepkem a dlouho se nic neprojevilo je čistě logicky špatný. Nechápou, že jejich střevo postupně prodělává morfologické změny, postupně se dráždí imunitní systém, do čehož zapadá i stresová zátěž těla (např. posilování), až se alergický ekzém manifestuje. Naopak důkaz je, že vyřazení lepku ze stravy vede po několika měsících k plnému zdraví a ekzém se ani po několika letech nevrátí. Navíc pacient už nemusí zkoumat na co všechno je "přecitlivělý" a co ekzém vyvolá. Jistou dobu to bylo i pro mě "tápání v mlze" a musel jsem osekat tvrdé sýry, oříšky, rozinky, pálivou papriku. Všechno co mohlo dráždit. Dneska už takovéto "blbosti" neřeším, protože se vyřešila příčina vyšší propustnosti střeva. Viděl jsem jak se živí Martin a ten neřeší tyhle "co jo a co už ne". :-).

Primární (major) imunomodulační techniky:

Sekundární (minor) imunomodulační techniky:

Sám jsem tímto ekzémem trpěl asi 6 let chronicky, načež jsem postupně pochopil v čem dělám chyby a během dvou let jsem bez obtíží. Slabší občasné ekzémy a vysušenou kůži na rukou jsem měl už jako dítě. Mohl bych se vymlouvat, že je to genetika po matce, která má měla stejné potíže. Aktuálně (od 2022) už změnila sama dietu (hubne), jí minimum pečiva, těstoviny, knedlíky a špagety nejí vůbec. Výsledek je vidět přímo na rukou! U mě došlo k zásadnímu obratu a nemám už žádné potíže. Kůže na rukou je rok od roku lepší a lepší. Svatý Jiří - rytíř a drakobijce, náboženský archetyp sebepoznání, vtělení Archanděla Michaela Předně jsem si musel uvědomit, že ač nejsem obézní, stejně moje snídaně obsahují nadbytek polysacharidů (musli apod.), že jsem byl až příliš pracovně zodpovědný, termíny plnil, což mě neúměrně stresovalo, že jsem nezařval na pitomce, kteří mě otravují a snažím se jim vyhovět. Také jsem často ponocoval. Lékem je tedy vyřazení lepku, občasná kalorická restrikce, úprava stravy s výrazným podílem zeleniny s přiměřenou laxností k problémům druhých, kteří se s nimi rádi podělí a hodí na druhé ;-). Nadměrný psychický stres mimo jiné také způsobuje podvědomé přejídání, za co je zodpovědný především kortizol. Sportování po jídle odpoledne rovněž narušuje trávící procesy. Zánětlivý ekzém je primárně problém intolerance lepku. Na intenzitu zánětu má pak vliv psychika, mikrobiom pokožky, a pohyb, stres. Proto se ekzém klinicky projevuje u každého v různém rozsahu. Má ale jednu společnou příčinu u všech. Z nevědomého chaosu povstane Řád! Ten pocit, když se kouknu do své minulosti je jednak handba a pak úsměvné pochopení, že "každý jsme nějaký"... ale že to už stačilo. Taky na srazu po 20letech ze střední školy si toho někteří mí spolužáci všimli, že jsem přecijenom trochu "jiný", než jsem byl. Jeden co mě moc nemusel, tomu jsem naopak začal být sympatický. Ti, s kterými jsem se bavil nejvíc jako náctiletý mi začli lézt na nervy tím, že v sobě nic nezměnili. Vtipné je, že důsledkem této "drobné" emoční proměny je zlepšení trávení a přibrání svalové hmoty co se mi roky nedařilo, protože mi chyběla schopnost projevit hněv a agresivitu. Do dnešního dne když chci, ekzém rozjedu a když chci, ekzém zastavím. A je za tím právě jenom konzumace pečiva, lepku. Občas to udělám, protože mě zajímá ta reverzibilita a ověřování Pravdy v dlouhodobém měřítku bez ohledu na moje posuny v psychice (stárnutí;-). Jediný rozdíl je v rychlosti jakou dovedu zánět zastavit. Hodně velká agrese totiž vyplaví adrenalin, ten kortizol a zánět je v pánu. Nikdy to ale nevyřeší příčinu. Takže domů boxovací pytel, industrial music, na pytel držku nějakýho potentáta nebo fašistickýho zmrda co má dávno viset za genocidu, nebo chcimíra estébáka co slibuje že Bude líp, či obžraté prasca, tanečníka a Mistra Práce Čúréczkyho (za KRADU-LIDOVĚ), který tančil a chlastal po masakru na FFUK. To je Terapie! :-))))

K šípku jsem poslal ulepený penam,

zánětlivý ekzém již nemám!

Kdo se neumí nasrat a zařvat, ten se maže kortikoidy.

Svobodní a zdraví se staneme jenom sebepoznáním. Tuhle Pravdu věděli už dávno v Delfách.

Dnes mě především zajímají vaše výsledky. Nějaká "klinická" data už mám a dokonce i řadu přiznání jiných, že vyřazení mouky - polysachridů v akutním stádiu prokazatelně zánět utlumí. Čistě statisticky z Dotazníků vím, že "vzor" existuje. Podíl přejídání, krátké biologické noci, stresů psychických nebo fyzických (sport) se ale liší člověk od člověka.

Genetický determinismus a "Hrdina"

Jestli vám váš ošetřující lékař bulíkuje do hlavy, že za dyshidrotickým ekzémem je vaše genetika, a že s tím nemůžete nic dělat, je to neupřímný hajzl. Je to rovněž nafoukaný hajzl, který nechce přiznat, že ví prd i když studoval 6let a ještě dělal atestace! Chce od vás mít pokoj. Já se o takové doktory budu otírat a budu je zesměšňovat pro jejich Pýchu a lhostejnost. Takový doktor je prostě "felčar" a "mastičkář". Lege-artis pravda je, že je d.ekzém dosud považován za idiopatický. Neznámé etiologie. Víme o tom velký ho*no. Já úplně kvetu z těch pacientů, typických bolestínů, co jsou ochotni složit zbraně, uvěřit takovému blábolu, aniž by se pokusili Zlo porazit. Rozhodli se "uhnít zaživa". Bílá mouka, bílý lepek - skoro jako Čapkova Bílá nemoc.

demonstrace Veda zije!

Skoro pokaždé, když někdo stojí před zdravotním problémem, který má zdolat, vytáhne genetiku. Je to mravní lhostejnost, jen aby se měl za co schovat a nemusel překonávat sám obtíže! Genetické poruchy existují, jsou vzácné a dnes už tohle Prokletí genů začínají lidé zdolávat genetickou terapií. Člověk, jeho inteligence, smysl pro Pravdu a jeho nezdolné odhodlání boří prokletí hmoty! Lidský Duch káže hmotě co bude dělat, ne aby jí otročil. Takhle myslí každý inženýr, vědec, badatel. Když bych uvěřil genetickému determinismu, tak už dávno vytrvalostně neběhám a hniju doma zaživa v bolestech.

Lidé co se ad-hoc odvolají na genetiku nebo "psychosomatiku", aniž by k tomu měli sebemenší důkaz jsou v mých očích infantilní, nedospělí srabi, co se jako malé děti schovávají za matčinu sukni. Fajn, je to jen vaše volba a sklidíte plody takové nedospělosti. Soustavná infantilizace této superkonzumní společnosti je Arcizlo, proti kterému stojím už od jinošství. Středobodem smyslu života je jenom "užívání si" namísto zdravé duality: rozumu, řádu, proti chaosu a veselí. Staří řekové to vyjádřili v bratrech Apollóna a Dionýsa. Člověk duševně zdráv, když obojí jest přítomno v jeho životě. Proto rád vidím, když se lidé baví u ohně, zpívají písně s vínem a pivkem, a když vystřízliví jsou z nich zase bojovníci. Nejsem takový mravokárce. Jsem především rebelující šašek od kolébky, což mi bylo vytýkáno. Mým velkým vzorem je Švejk! Zvláště pokud jde o komunikaci s Úřady. Když jsem studoval na VŠ, když mi bylo 20-25 sepsal jsem hodně básní na téma zlikvidování televizního vymývání mozků. Dnes už to tak nehrotím, ale snad je jasné, kam se moje myšlenky ubírají. Jsme jako společnost moc hedonističtí sobečtí srabi nebo do sebe zahledění narcisové namísto, abychom byli hrdinové. Jsme v tom zajedno se spoustou psychologů a filozofů.

Jedinou pravdu o genetice spojenou s dyshidrotickým ekzémem, kterou jsem ochotný přijmout od vědce i felčara je geneticky podmíněná intolerance lepku. Nevíme jestli je to naším genomem, epi-genomem, nebo genomem mikrobiomu! I kdybych měl zápasit a hledat do konce života, budu to dělat. Když se mi to povede, další generace co přijdou po mě nebudou muset trpět! Nejsem totiž sobec jako většina lidí a jako malý kluk jsem splnil Skautský Slib. Ten je závazný. To proto tak činím a k tomu mi dopomáhej Bůh! Nejsem svíčková bába co se chodí do kostela klanět kusu kamení a pomalového dřeva. Já se klaním Pravdě! Ve starém Řecku na to měli Apollóna, bohy Slunce. Nepotřebuji žádný oltář a žvásty obžerného klerika v sutaně co przní děti, šmelí ve Vatikánu s fetem a zbraněmi. Slunce vyjde každý den na obloze a to je ona Svátost. O tom není žádná diskuze. To už jsem věděl jako malý děcko a ukazoval na Slunce rodičům: Dává život a život taky bere.

Slunce a Pravda je můj jediný Bůh, před kterým se budu klanět a není třeba žvanila v pěkných šatech, pupkem a trojitou bradou (jako třeba kardinál Duka). Jakýkoliv pozemšťan, který se bude pasovat do role Bohů Slunce, shoří v jeho záři na uhel. Slunce hřeje všechny bez rozdílu a jestli odtamtud něco/někdo pozoruje to, co předvádí lidi na Zemi, musí se smíchem za břicho popadat. Každým dnem čím dál tím větší absurdita a vláda pomatených gerontů a šílenců. Jediný co Apollónovi zbývá je nakopat nás do pérdele suchem, záplavami, kobylkami, komáry, nemocemi a pohromami. Až bude namyšlený lidský tvor řádně ponížen a proškolen, bude vědět, kde je jeho místo! Bude ponížený klečet a prosit Bohy, ať už to skončí! :-)))

Staří Řekové věděli, že milovníky sebeklamů, lží, tyhle posměváčky Apollo raní různými chorobami a přírodními pohromami! Citace: V rámci Bohem stanovených pořádků jeho šípy zasáhly cíl a přinesly mor.

Pro rok 2024 tančíme "Dávivák" pod taktovkou "hnisalky" Bordetella pertusis (černý kašel). Toho vědce, který věděl více jak 20let, že se tohle stane Ministerstvo Smrti ignorovalo. Teď došlo na jeho slova. Každej potentát co bude na 100 dní chrchlat, dobrej potentát! Školení žvanilů sto-dením kašlem. Trápí vás život? Vykašlete se na to! ;-))

 

Mastičky, krémy, balzám obnovující kyselé pH

Mastičky nikoho nezachrání ani nevyléčí, jen pomáhají chránit postiženou kůži. Naprosto klíčové je změnit při zánětu dietu a denní režim, který ovlivňuje endogenní kortizol a mění mikrobiom tlustého střeva. Hledání zázračných mastiček (s vyjímkou kortikoidů a mého kyselého balzámu) je nekonečné a nikam nevede. U dyshidrózy je potřeba pochopit, že v zánětlivém stádiu (mokvavé puchýřky), je naprosto nevhodné mazat ruce něčím mastným, co udržuje kůži vlhkou. Zánět to jen zhoršuje. Ruce se nesmí zapařit v rukavicích. Naopak je třeba kůži udržet suchou a kyselou. Do gumových rukavic na mytí nádobí jsem používal dlouho Sulfothion (zásyp se sírou).

Kdysi jsem si vypěstoval 2 rostliny konopí s vysokým obsahem THC pro experimentální ověření působení těchto látek na zánět ve formě masti (nosič lékařská vazelína nebo sádlo). Nefunguje to. Nefungují ani komerčně dostupné masti. Považuji to za slepou uličku. Za zmínku můžu zmínit jen třezalkový olej vlastnoručně vyrobený, obsažený hypericin alespoň trošičku tlumí zánět, ale není to žádný zázrak nesrovatelný s kyselinami dále popsanými. Potom, co jsem si sám na sobě vyzkoušel působení půstu, restrikce na zánětlivé procesy a imunomodulaci ekzémů považuji humbuk kolem THC, CBD, aj. za neoprávněný.

Ověřené a funkční zklidňující, ochranné masti

Selekční tlak na kožní mikrobiom a imunomodulační kyseliny SCFA

Komenzální bakterie propionibacterium v mazových žlázách syntetizují kyselinu propionovou, která má antimykotické, antibakteriální a zřejmě i imunosupresivní účinky. Všechny krátké mastné kyseliny zvyšují kyselost (snižují pH) kůže a tím podporují acid-mantle kůže-podkoží o pH 5-6. Je to druhý selekční tlak na kožní mikrobiotu. Všechna mýdla (anionický tenzid) mají pH nad 7, jsou lehce zásaditá. Každé mytí rukou narušuje přirozený kožní mikrobiom a zbavuje kůži kyseliny propionové, která drží na uzdě všechny neacidofilní mikroorganismy a tlumí imunitní odezvu.

Uvědomte si, že v kůži rostou i bakterie i kvasinky, které mohou zarůstat až do podkoží a způsobovat imunitní reakci. Právě dostatečně kyselá kůže s přirozeným obsahem mastných kyselin je předpokladem selekčního tlaku na tyto mikroorganismy. To, že dyshidrózu výrazně zhoršuje zapaření kůže či rozmáčení v běžné vodě s pH 7, nahrává právě i této kaskádě imunitní reakce. Superinfekce, tedy další antigeny dál a dál roztáčí zánět a ten poškozuje kůži.

"Balzám" obsahuje propanovou (propionovou) a kyselinu L(+) mléčnou, která podporuje hydrataci pokožky. Zajímavé je, že tato kombinace tak odporně nesmrdí jako ocet nebo kys. propanová samotná. K. mléčná je produkována metabolismem komenzálních bakterií rodu Lactobacillus. Stejná kyselina mléčná je v kefíru, kysaném zelí. Ráchat se v kysaném zelí vůbec nedoporučuji! Šťáva v kyselém zelí mimo jiné obsahuje i histamin, tedy přesně tu signalizační látku naopak podněcující zánět. V zažívacím traktu na histamin z jídla máme enzym (Diamine oxidase), který histamin rozloží, jinak by způsobil anafylaktický šok.

Pokud byste měli o "balzám" zájem, za drobný dar vám dám koncentraci 10%, kterou si už naředíte pitnou vodou na cca 3% (1:3). Darování "balzámu" podmiňuji pravidelným reportováním výsledků. Vy se u mě nebudete léčit, vy budete spolupracovat na výzkumu. Jestli to chcete "jen zkusit" a nepracovat aspoň několik měsíců s disciplinou, pak o vás nemám zájem. Důvod mé výzkumné aktivity je daný tím, že z lege-artis metod zatím nevypadlo nic smysluplného co by vedlo ke konzistentí prevenci a uzdravení. Potírají jen nesmyslně záněty kortikoidy a antibotiky, takže nadále jen prohlubují "problém" narušeného mikrobiomu. Mimoděk tak v lidech pěstují i rezistentní bakterie na antibiotika! Objevené rezistence kožních komenzálů na širokospektrální tetracykliny považuji za fatální selhávání medicíny. Ukazuje se, že doktoři i pacienti nemají dost důvtipu, když za desítky let bádání nikoho z nich nenapadlo použít to, co přirozená bakteriální mikroflóra sama produkuje a asi to čekalo na elektroinženýra.

Využití slabých přirozeně se vyskytujících karboxylových a hydroxykyselin působí velice selektivně i probioticky a tedy lépe než antibiotikum. Kyselina propionová může dokonce antibiotika přeshovat signalizační dráhou do imunitního systému, podobně jako působí kyselina máselná na střevní sliznici (což bylo prokázáno). Překvapivě rychlé tlumení zánětu tomu jen nasvědčuje. V tomto ohledu si troufám říct, že jsem asi učinil celkem zásadní objev.

V časopise Dermatologie pro praxi (8/2014) uvádí MUDr. Renata Pásková, že kyselina mléčná ovlivňuje uvolňování mediátorů zánětu a snižuje distribuci lymfocytů. Tedy přesně potvrzuje to, co jsem experimentálně ukázal. Rozvoj zánětu výrazně potlačuje směs propionové a mléčné, přitom nemá zásadní negativní dlouhodobé účinky jako kortikoidy.

Kyselý "balzám" je součástí nové terapie ekzému. V chronické fázi má kyselý balzám svoje důležité místo, ale není to samospasitelný lék. Dlouhodobě narušená kůže může být živnou půdou i takových svinstev jako je Staphylococcus aureus. Metabolity SA jistě způsobí další imunitní odpověď. Terapeutická koncentrace oplachovaného balzámu se pohybuje mezi 2 až 5%. Bezoplachového mezi 0,2 až 1%.

Bakteriofágy, aneb jak zázračně pomáhá koupání

Snad každý kdo mívá problémy s tímto ekzémem a chodí se v létě koupat do přehrad, rybníků a lomů zná jak rychle zánětlivá zarudlá a infikovaná ložsika mizí. Dlouho jsem to přičítal Slunci (opalování způsobuje drobné poškození kůže a nutí imunitní buňky pracovat i jinde než v ekzému). UV-B pozabíjí některé bakterie a infračervená složka tlumí zánětlivé procesy. Dnes se používají takové laserové terapeutické přístroje. Tentokráte ale bylo spíš difúzní světlo pod mrakem a nešlo to přičíst jen Slunci. Velmi pravděpodobně za rychlým uzdravením infikovaného ložiska jsou tedy bakteriofágy, kterých jsou přírodní nádrže nebo řeky plné. Nenajdete je v dezinfikovaných bazénech. Jeden můj zákazník, kdysi profesionální potápěč si rovněž všiml, že když měl nějaké drobné hnisající ranky a museli vlézt do opravdu hnusných vod, že se mu to rychle zahojilo. Vypadá to jako zázrak z "odpadních vod", ale jsou za tím tyhle viry. Takhle to funguje v Ganze. Indové lezou do té břečky, kde plavou i mrtvoly a přesto nevychcípali na úplavici. Nebýt fágů, tak jsme všichni dávno pod drnem a budeme jen hostinou pro bakterie. Teprve toto jaro 2024, když jsme měli v březnu 28°C jsem vyrazil si zaplavat a drobné recidivující ložisko co se mi udělalo po několika letech v zimě 2024 do 48h projevovalo známky zastavení zánětu i zčervenání. Zjevná superinfekce byla mávnutím proutku pryč. Neváhal jsem a zkusil jsem si touto vodou vypláchnout i ústa na několikrát po sobě vykloktat. Jen jsem simuloval "vědecky" ve vodě co měla asi 14°C to, co děti dělají přirozeně: skáčou do vody, že jim nateče do nosu, očí, pusy atp. Co mě ale zarazilo nejvíce bylo zmenšení krčních mandlí asi na třetinu po 14dnech. Tady zjevně došlo k infikování dutiny ústní bakteriofágy, které povraždily přemnoženou bakteriální infekci v ústech, která právě způsobuje chronické zvětšení krčních mandlí, ale nezpůsobuje symptomatické onemocnění. Celkem překvapení, které jsem vážně nečekal.

Je velice pravděpodobné, že stejné nebo lepší výsledky znáte od pobytu u moře. Mořská voda je fágů plná. Rovněž Slunce a relax udělají své. Války mezi fágy a bakteriemi je to, co nás drží ve zdraví. Nemoc přichází ve chvíli, kdy se jedna bakterie nekontrolovaně přemnoží.

Výzkum využití fágů je v plném proudu už desetiletí, jen to stačilo zkusit a mít štěstí, že jsem se zrovna z téhle chladné vody z Hostivařské nádrže nepo***. Horní tok Botiče, to je Ganga Prahy. :-))). Takže všem doporučuji, abyste se nebáli a chodili si umýt ruce do řeky nad město (kde neústí ČOV), nebo tam kde se normálně koupou lidi. Možná vás to překvapí co fágy dokážou. :-) Pokud si tu "živou" vodu chcete vzít domů na oplachování rukou, mějte jí v lednici (chlad+temno), aby nezhnila. Fágy jsou DNA viry a prospívá jim chlad.

Hyperprotektivní matky, které si doma pěstují chronicky nemocné děti s recidivujícími bakteriálními infekcemi, by se měly chytit za nos. Uvědomit si, že právě dovádění dětí v nechlorované a nedezinfikované vodě, toto řádné promoření fágy, jim může opravdu pomoct! Jak říkal profesor Petr Šebo z Akademie věd ČR: "do toho salátu trochu hnoje". Kdo to nechápe a bude se antibiotiky živit jako chlebem, ten půjde brzy na fekální transplantaci, aby zahnal Clostridium difficile. Felčaři mu odborně podají dárcovské vědecky homogenizované houno z jejich hounobanky jako lék.

Seznam známých alergenů

Samotné viditelné puchýřky jsou projevem probíhajícího bouřlivého zánětu, nikoliv počáteční alergické reakce, kdy se z mastocytů uvolní histamin. Alergen zánětlivý proces pouze spouští. Jestli vznikne jen jeden puchýřek, nebo vám sleze kůže z veliké plochy během několika týdnů záleží především na Vašem chování (jídlo:co, kdy a kolik, stres fyzický/psychický, nedostatek klidu). Prokázáným silným alergenům je třeba se cíleně vyhýbat. Pokud ekzém máte opravdu hodně rozjetý je na místě užívat i antihistaminika. schema zanetu a alergicke reakce ekzem

Existuje spousta toxických látek běžně se vyskytujících v rostlinách, které mohou alergickou reakci a následný zánět spustit. V tomto případě se lze jen chránit a nesahat na části rostlin bez rukavic. Nejde ani moc o "alergii" ve smyslu přecitlivělosti, protože tyto látky narušují buněčný metabolismus a záleží převážně na tloušťce a prostupnosti vaší kůže. Poškozená a tenká kůže bude citlivější.

"Bio" Toxiny

Kovy coby alergeny

Různé soli a oxidy kovů či samotné kovy mohou být problémem alergické povahy.

Organické látky

Různé syntetické uhlovodíky, organosilikonové, halogenované uhlovodíky, organometalické sloučeniny,...

Obecně lze doporučit u alergiků vyřazení jakýchkoliv nápojů/jídel obsahujících syntetická azobarviva. U některých azobarviv je reportováno zhoršení alergie (zvýšením uvolňování histaminu). (E124, E122, E102, E110, aj.). O těhle látkách kolují někdy až pavědecké mýty, ale jsou to složité heterocyklické aromatické látky a zrovna takové jsou i hormony těla. Není tedy z principu vyloučeno, že mohou narušovat průběh zánětu či imunitní odezvu blokováním signalizace. Navázáním na peptid mohou dokonce imunitní reakci spustit, nebo dráždit imunitní systém a je uplně jedno, že se příliš nevstřebávají střevem. Právě na střevním epitelu je veliké množství imunitních buněk. Zapomeňte na azobarviva a jiná zbytná barviva uměle přidávaná do potravin, které jsou jenom lákadlem pro psychoinfantilní jedince, kterým by svět bez barevných pochutin připadal nudný!

Běžné alergeny

Sprchové gely, šampony

Doporučuji, abyste nepoužívali běžné šampony, ale ty co neobsahují stovky chemie navíc a k ničemu. Já používám šampony a sprchové gely např. URTEKRAM.

Léčba ekzému lege artis (konzervativní)

Jestliže se objeví na kůži malý počet puchýřků, měli byste chránit svou kůži jen jak je to možné, aby nedocházelo k dalšímu poškození. Neléčené puchýřky mají sklon se rozšiřovat a poškodit zánětem velkou plochu kůže. Následně ekzém přejde do chronického stadia se superinfekcí.

Konzervativní léčba alergických ekzémů jen léčí (potlačuje symptom), ale neuzdravuje. Má tu svoje místo pro ty pacienty, kteří nejsou ochotni začít měnit sebe sama a svoje návyky. Samozřejmě je na místě i pro vážné případy hraničící se sepsí nebo s rozsáhlými ložisky jinak nezvladatelné. Pomohou když je nejhůř. Problém jsou dlouhodobé negativní účinky kortikoidů a antibiotik. Spousty pacientů včetně mě (před 10 lety) můžou být rádi, že je tohle k dispozici. Lékař rovněž nemá čas se vybavovat s pacošem co všechno do sebe cpe za laskominky, kolik koláčků a buchtiček spořádá a jestli vůbec obědvá "normální" obědy nebo tláská bagety.

Lege artis terapie je zaměřená na protizánětlivé působení kortikoidů a blokování alergických reakcí antihistaminiky jako cetirizin: zyrtec, zodac, analergin,..., stabilizaci žírných buněk. Zároveň se ke koktejlu podávájí širokospektrální antibiotika (např. tetracykliny). Záludnost léčby ATB je působení tetracyklinů na imunitní systém. U doxycyklinu již víme, že má imunosupresivní účinky (působí na nukleární faktor NF-κB) a vybije střevní mikrobiom i superinfekci, což vede evidentně ke krátkodobé léčbě, ale neřeší to dlouhodobé skutečné příčiny. Je to stejné jako s recidivující infekcí močových cest kvasinkovou kandidózou, kde je nutná změna stravovacích návyků pacientky.

Hudební tečka

Muzika pro všechny bojovníky Světa, kteří nežili nesmyslný ustrašený konzumní život předpřiposraných a dokázali setnout hlavu "Drakovi". Zlu venku, nebo v nás. Život má jedině tehdy Smysl. The Sun has come to wash your pain away!

   

 

Články a obsah webu www.smishek.com/health jsou duševním vlastnictvím fyzické osoby Ing. Petr Sládek bydlištěm Praha 4, Podolí. Nenabízím zdravotnické služby ani ošetření. Kopírováním obsahu bez povolení či označené citace s odkazem na tento web se dopouštíte porušování autorského zákona č. 121/2000 Sb. Čestně prohlašuji, že jsem vzal osud pevně do svých rukou a prezentuji tu jen a pouze to, co jsem vyzkoušel na svém vlastním těle. Informace zde zmíněné neslouží jako náhrada lékařského vyšetření ani nenahrazují lékařskou péči, poraďte se laskavě se svým ošetřujícím lékařem. V případě vážných akutních stavů vyhledejte neprodleně odbornou lékařskou péči.
Nepovažujte mě za léčitele, ani alternativního felčara, ani hledače léků a zázračných mastiček. Jsem povahou mimo jiné "válečník", který když narazí v životě na problém, chce ho pochopit a zdolat. Je mi jedno že to trvá roky, ale nakonec přijde Vítězství. To je největší odměna. Poznat Pravdu ať je jakákoliv. Když z Temnot a nevědomého chaosu jasným paprskem Duševního Světla se povede osvětlit jak věci jsou. Důkazem pro mě bude, že se uzdravíte vy sami. Lichotky si nechte, až se povede prosadit toto poznání do učebnic medicíny. Porazit Nafoukanou Aroganci spousty doktorů co melou svoje mantry, ale pacient je jim lhostejný, bude větší námaha než tohle. Způsob jakým pojednávám o ekzému si vyhrazuji. Už mě došla trpělivost s určitým typem lidí. Namísto důvěry a vykonání "rozkazu" si bahní ve své nevědomosti vycpané načtenou literaturou. Myslí si jak jsou chytří, přitom objektivně pořád nemocní a Pravdě neobětují ani půl roku! Pravda, kterou neznáme milí zlatí, není na internetu nebo v knihách. Když by to tam bylo, tak tenhle web postrádá smysl. Mimochodem antivaxeři a milovníci "puttinismu" by se mě měli obloukem vyhýbat, neb je stihne Trest hory Parnas! :-)).