Cirkadiánní rytmus je řízen světlem
Cirkadiánní (přibližně-denní) rytmus je fyziologický rytmus aktivity a klidu všech živočichů i rostlin. Celý rytmus má odraz v hormonálních změnách v organismu a je tedy fundamentálním principem, který nelze jen tak narušovat. Tento rytmus je zaprvé autonomní, řízený hodinami v suprachiasmatických jádrech (SCN) a dále je synchronizován vnějším světlem dopadajícím do očí, konkrétně pomocí ipRGC buněk napojených na SCN. Tyto buňky v sítnici oka nemají vůbec nic společného s vědomým viděním. Vnitřně je celé tělo synchronizováno hormonem melatoninem, který je produkován epifýzou na pokyn SCN.
Hodiny v SCN lze ovlivňovat i chemicky. Jedna studie prokázala vliv kofeinu (káva, čaj, mathé, energetické nápoje) na zpožďování vzestupu melatoninu. Večer kafe nepijeme, ale ráno před jídlem ano. Zafunguje to podobně jako intenzivní světlo s vellým podílem modré-modrozelené složky.
Nevhodný a hloupý způsob umělého osvětlení v budovách i venku považuji za největší zvěrstvo, které tahle civilizace na sobě páchá mimo jiných lenost-adorujících aktivit. Z noci dělá den i naopak. Způsob myšlení tohoto zdomestikovaného tvora opravdu vyžaduje hluboké revize, když došel v myšlení tak daleko, že otočí a rozvrátí nejzákladnější Zákon: Zákon noci a dne. Toto není člověk rozumný, ale člověk pošetilý a nafoukaný!
Melatonin - hormon biologické noci
Melatonin (hormon biologické noci) je produkován pouze v tmavé či noční fázi, převážně tedy ve spánku. Samotný spánek s tímto hormonem ale vůbec nesouvisí. Můžeme tedy mít v krvi melatonin, cítítit se ospale a unaveně, ale přesto nemusíme spát a biologický rytmus dne a noci proběhne nezávisle na spánku. Jediné co stačí je změnit režim vnějšího osvětlení. Stačí měnit teplotu chromatičnosti a intenzitu takového zdroje světla. Dominantní složka bílého světla potlačující produkci melatoninu je modrá-modrozelená. Zelená barva má asi 5x nižší účinek než modrá.
Největší hloupost a omyl lidí, kterou jsem postřehnul, je představa, že melatonin a tedy biologická noc souvisí s jejich spánkem, dokonce melatoninu říkají spánkový hormon, což je ale nesmysl. Nárůst melatoninu souvisí s ospalostí, ale když neusnete, stejně v krvi bude. Pomocí řízeného světla dopadajícího do oka můžu mít biologickou noc 12h a spát 8h, nebo mít biologickou noc 7h a spát 8h. Jak dramatický rozdíl až 5h kdy je v krvi melatonin!
Z více jak tříleté zkušenosti (k 2019) můžu potvrdit, že melatonin také způsobuje nechuť k jídlu. Jedna věc je se přemáhat nejíst, ale druhá je mít hlad a nemít chuť jíst a to dělá melatonin. Správný cirkadiánní režim je právě jedním z klíčů k boji s obezitou.
Délka působení melatoninu během noci ovlivňuje produkci pohlavních hormonů i vývoj buněk imunity (např. Treg). Nadto melatonin zasahuje i do probíhajícího zánětu. Umělým podáním bylo prokázáno, že snižuje zánět u atopiků. Působí ale velmi mírně, takže nemá ani v nejmenším takový účiněk jako syntetické kortikoidy (kortizon, dexamethason, methylprednisolon, aj.). Zkoušel jsem jaký význam má prodávaný melatonin jako doplněk na noc, pravdou je, že většinou proudlouží spánek, ale tak zásadní vliv na zánět dyshidrózy nemá, abych ho mohl doporučit. Mnohem důležitější je nastavit si správný režim světla před spaním (slabé, žluté) a po probuzení (intenzivní bílé).
Nejen u zvířat má poměr biologického dne a noci kauzální vliv na pohlavní aktivitu a aktivitu obecně. Dodržování přirozených ročních světelných rytmů se odrazí i v pohlavním životě člověka. Největší útlum jeho sexuálních radovánek bude během prosince a ledna. U člověka nedojde k úplnému "vypnutí" sexu jako u zvířat. Zvíře žijící venku v našich podmínách si nemůže dovolit porodit na podzim. Naopak prodlužováním dnů a zkracováním biologické noci začne sílit i sexuální chtíč.
Je tedy zřejmé, že poměr biologického dne a noci má samozřejmě i souvstažnost se stresovými hormony. Vyšší sexuální aktivita totiž vede k častějšímu vyplavování stresových hormonů a to pak ovlivňuje celý metabolismus včetně trávení. Nemusím zde asi rozebírat kam taky vede častější souboj o samce či samici, a že to jsou regulerní stresové podněty zasahující i do peněženky ;-))
Prodloužení biologické noci vede ke zklidnění i během dne.
Zima s krátkými dny se musí stát přirozeně obdobím vetšího klidu ve všech aspektech života. Umělé nevhodné bílé osvětlení tento princip ale nezvratně narušuje.
Ráno jez až máš melatonin na nule, kortizol klesá a zažívání se konečně probudilo. Tedy po 1-3 h pobytu na intenzivním světle. Nejlépe se jít ráno nalačno projít ven na 30minut po východu Slunce.
Nedomestikovaná divá zvěř co žije venku (a pejskaři) tohle řešit vůbec nemusí, protože se to děje automaticky.
Necpi se ráno snídaní 10 minut po probuzení a ještě ve tmě a ve stresu, abys to stihnul do práce nebo do školy !
Takovýhle způsob rána je běžný. "Domestikovaní" lidé tak žijí a výsledkem jest u některých rozvrácení mikrobiomu díky nedostatku trávících enzymů a nadbytku jídla, jejichž produkci ranní kortizol ve slinivce potlačuje. Tohle je problém ryze individuální a souvisí s množstvím jídla, jeho skladbou a kapacitou zažívání. Cirkadiánní rytmy (perioda) jsou také ovlivněny genetickým faktorem. Někdo je spíše sova a zpožďuje se (a ten ráno musí svítit, a večer nesvítit), někdo se předbíhá a nemusí ráno tolik řešit, to spíše večer si musí přisvítit. Někdo bude muset snídaně vyřazovat, někdo změní skladbu a někdo jen sníží objem snídaně.
Další funkce melatoninu
Melatonin v noci akumulují mitochondrie ("buněčné elektrárny" na syntézu ATP) a používají ho na destrukci kyslíkových radikálů při "spalování" potravy. Delší biologická noc znamená dostatek melatoninu a tedy i nižší opotřebení těla. Možná proto po 3 letech praxe mám trošičku mladší vzhled ;-)
Melatonin ovlivňuje vazodilataci periferních cév. Jakmile je v krvi, končetiny se začnou prohřívat. Tento efekt bude hrát roli ve vyživování periferií a bude to jeden z klíčových faktorů zlepšujících kůži na rukou.
Melatonin ovlivňuje růst regulačních T lymfocytů - klíčových buněk, které drží imunitní systém v šachu, aby nezačal útočit na vlastní buňky. Treg ovlivňují dendritické buňky a ty jsou fundamentální v prezentaci antigenů na MHC II komplexu. Pravděpodobně proto po více jak roce vede prodloužení biologické noci ke zmírnění alergických projevů. Toto ještě čeká vědu na rozluštění. Čas, který odpovídá změně ale odpovídá vývoji a dozrávání imunitního systému (řádově 1 rok). Já mám jen klinickou praxi, ale nemám laborku, abych to natvrdo dokázal.
ACTH a kortizol - ranní budíček
Kortizol je jeden z nejdůležitějších stresových hormonů. Připravuje tělo na fyzickou i mentální zátěž. Působí zejména:
- uvolňování zásob energie z glykogenu a tuku (glukoneogeneze, lipolýza)
- působí protizánětlivě, potlačuje imunitní rekaci (imunosuprese)
- zvyšuje srdeční výdej a krevní tlak
- podporuje rozklad bílkovin
- snižuje počet T lymfocytů, zvyšuje počet neutrofilů
- potlačuje trávící procesy v tenkém střevě, mění sekreci trávících enzymů - má silný potenciál narušit mikrobiom
- zvyšuje motilitu tlustého střeva, proto velký stres způsobí známé ranní debakly, vyprázdnění
Bezohledu na vnější stresory kortizol opisuje cirkadiánní rytmus, protože je jeho produkce řízena ACTH (adrenokortikotropní hormon), který má cirkadiánní rytmus navázaný na rytmus melatoninu. Proto každé ráno stoupá krevní tlak, cítíme se divně, a v krvi máme vyšší hladinu cukru. To má přímý dopad na akutní záněty, tedy i ekzémy. Jedině fyzickou aktivitou, cvičením, vycházkou nalačno lze spálit uvolněnou glukózu v krvi a tím aktivně záněty potlačovat.
Samozřejmě, že pokud během dne půjdeme cvičit, kortizol si zvýšíme, ale cvičením pálíme i uvolněnou energii. Zhoubný stres je psychický, který rovněž uvolňuje kortizol, ale stresem a sezením na prdeli nesnížíme hladinu krevního cukru. To pak vede k chronickým zánětům, a nakonec i k diabetu II. typu (což lidé velmi často podporují ještě přežíráním).
Vzhledem k tomu, že ráno stoupne kortizol i krevní cukr, je naprosto zřejmé, že pokud chceme s akutním zánětem něco udělat bez mastiček s kortikoidy, je potřeba snídani uplně vypustit, nebo konzumovat jídlo, které neobsahuje dobře dostupné sacharidy! Tu je klíč půstů, ketogenních diet, diet s nízkým glykemickým indexem! Zároveň je třeba se ráno fyzicky hýbat, cvičit, projít se a tím snižovat uvolněnou glukózu kortizolem do krve a zvýšit si hladinu kortizolu reálným fyziologickým stresorem:nedostatkem glukózy.
Stres a to i fyzický či ranní probuzení (vyplavený kortizol) a jídlo nejde dohromady. Vzájemně se vylučují, nedělají si dobře. Proto je nanejvýš vhodné snídat až pár hodin po probuzení, kdy produkce kortizolu poklesne a potlačí se rovněž produkce melatoninu díky intenzivnímu bílému světlu dopadajícímu do očí. Lze to také řešit radikálním zmenšením objemu snídaně. To si musí každý vyzkoušet a nastavit sám. Pokud pracuji ráno manuálně, nelze snídani vyloučit, ale pokud sedím v autě či na zadku v kanclu, snídani lze bezproblému posunout!
Kortizol se uvolňuje i při aktuním infekčním onemocnění právě pro uvolňování zásob energie. Infekce je regulerní stresor, který vyžaduje reakci těla i zvýšení tělesné teploty. Proto lze pozorovat při prvních dnech zlepšení ekzému, načež jakmile ustoupí akutní fáze, dojde ke zhoršení. Ležíme v posteli, léčíme se, a taky se třeba i "přejídáme", nemůžeme energii pálit fyzickou aktivitou, ale tělo akutní infekci už neřeší.
Chování potlačující zánět s ohledem na c. rytmus
Lze změnit svoje chování vůči cirkadiánnímu rytmu a působit tak protizánětlivě? Lze! Souvisí to úzce s aktivitou a jídlem.
- rozsvítíme chladné světlo TC > 4000K - srazí melatonin a probudí nás
- ráno odložíme snídani aspoň 2h po probuzení
- napijeme se půl litru vlažné vody - podpoří vyprázdnění
- nalačno se jdeme projít po východu Slunce, nebo si zacvičíme při intenzivním světle
- snídaně nebude obsahovat (poly)sacharidy (zrno,pečivo,chleba,luštěniny,aj.) ale naopak zeleninu, tuk, bílkovinu
- po obědě, večer už jen klid, žádné sportování, stresování
Důležité je ranní intenzivní světlo a ranní přiměřený pohyb. To zvedá kortizol a sráží melatonin. Snídaně následuje až potom! Melatonin v krvi po noci blokuje trávení, vylučování trávících enzymů a to má za následek poškozování mikrobiomu tlustého střeva.
Mimo cirkadiánní fyziologii také kontrolujeme svou psychiku: pocity úzkosti, neurózy, či pocit povinnosti, který může jít tak daleko, že skutečně zvedne kortizol večer což je už neurotický i chronický stav. Asi vás nepřekvapí, že se směju sportovcům co chodí běhat večer, v noci. Jsou to pošetilci a pitomci. Taky jsem to občas dělával, ale již nedělám. Vždycky kauzálně a opakovatelně to zhoršovalo ekzém a to i u jiných osob jak krátkodobě tak i dlouhodobě, protože narušením trávení se začne měnit i mikrobiom (fyzická námaha ho mění, to už vědátoři dávno ví). Když si jdete zaběhat, kortizol vám vyletí, a trávení se zastaví. Tak běhejte ráno nebo dopoledne, kdy nemáte břicho plné oběda.
Vzhledem k tomu, že tento způsob chování je v přímém rozporu s tím jak se chová majorita společnosti, a že toto chování úzce souvisí s metabolickým syndromem a diabetem II. typu, nikoho už nemůže překvalit, že tu máme v ČR skoro 1 milion diabetiků (2. typ, rezistence na insulin) !
Platí jeden zákon: čím více fyzické námahy přes den, tím zvyšujeme podíl polysacharidů, které během dne spálíme. Jestliže ale sedíme na prdeli u počítače, koláčky, chleba, mouka, brambory, se stanou naším skoro-nepřítelem! Říkám skoro, protože závisí co k tomu jíte a kolik toho sníte. Ti co fyzicky nedřou, potřebují výživu s velmi pomalým uvolňováním energie. Do musli nebo kaše přidat tuk, bílkovinu a vlákninu. Tedy opak toho co nám pořád nízkotuční soudruzi vyrábějící superzdravé Musli plného cukru cpou do hlavy!
K dalšímu čtení
Kdo je kdo
Změnil jsem svůj přístup k jídlu i životu a hle... zánětlivý ekzém a mírná atopie kůže je fuč! Kdo nezkusil, kdo se pokorně neptal, ten se nikdy neuzdraví. Napřed musí sklonit hlavu, chodit po lesích sám a ptát se "Co dělám blbě?". Vtipné na tom je, že nejsem rozhodně sám, kdo se vyhrabal z atopií a ekézmů. A že cílíme defakto stejným směrem. Mám ale dojem, že nejsem závislý na všelijakých předražených potravinových preparátech jako je mladý ječmen, chlorella, spirulina, noni a další a další vynálezy k očistění celého světa na kterých jedou takzvaně vyléční atopici! Pochopil jsem totiž celek, nikoliv jen výsek pravdy a o to složitější to bude pro vás samotné. Je to přesně jako v pohádkách. Poslední ingredience uzdravení leží jen ve vás a ve vašem sebepozání. Jedině trénováním odvahy, chozením po lesích sám, jsem si právě tam uvědomil, že se lidmi moc vybavuji. Nebyl jsem schopný posílat lidi, co ve mě vyvolávají stresy rovnou do hajzlu. Je to přesně tak a ne jinak! Trochu jsem zhrubnul a začal milovat metal i death-metal. Jsem přesvědčený, že za tuto nezdravou, úzkostnou mentální "aviváž" může především můj cholerický hněvivý otec a moje přecitlivělá matka. U sebe jsem tomu dal konečně stop. Otce konečně seřvu a ignoruji úzkosti matky. Nezanevřel jsem, ale získal jsem konečně "zdravý odstup".
Půst a ketodietu použiju na jakýkoliv drobný zánět. Jeví se to jako nejúčinější metoda narozdíl od polykání prášků a mazání mastiček. Funguje ale i na jiné typy zánětů včetně vazů nebo šlach. Dietní i mravní návyky jsou základní prevencí pro vznik nejen ekzémů.
Poznejte sebe, změnte sebe a řekněte chorobám "Adieu!".
Nechť Vás provází na cestě uzdravení Sluneční jas Sv. Jiří, který přemohl Draka.
Váš Don Quixote de la Mancha ;-)
Finanční podpora
Pokud vám tyto informace pomohly k léčbě, prosím vás o drobný příspěvek za to, že jsem trávil svůj čas to zde sepsat. Dělám to ve svém volném čase: č.ú. 77063077 / 5500.