Zkušenosti s měřicí a laboratorní technikou

Zkušenosti s laboratorní a měřicí technikou pro vývojáře

Zdroj SPD3303D (DC 2 x 30V/3A + 1x 2,5/3,3/5V/3A)

laboratorní zdroj Siglent SPD3303D Zkušenosti: Tříkanálový programovatelný laboratorní zdroj s TFT displejem. 2x 0-30V, 2x 3A, 1x (5V, 3.3V, a 2.5V)/3A - volené přepínačem. Výrobce CHINA Siglent. Zdroj ve velmi pěkném provedení s možností naprogramování až pěti sekvencí výstupního napětí a proudového omezení. Uložení nastavení recall/save. Možnost zablokovat ovládání LOCK (velmi šikovná funkce). Funkce paralelní a sériové řazení.

Dynamické elektrické vlastnosti: kanál 1 a 2 mají pro minimální až po maximální proudové omezení hladký náběh napětí i při aktivací nadproudové ochrany. To samé při připojení externích kapacit s nízkým ESR (což má někdy vliv na stabilitu zpětné vazby). Při použití symetrického napájení a tlačítka ALL-ON, se všechny kanály přesně symetricky zapnou v jeden okamžik a průběh napětí je stejný - důležité pro např. zesilovače OPAMP apod.

(Verze HW: 1.1): Potíž je s kanálem 3 s fixním výstupním napětím 2,5-5V je velmi nebezpečný. Bez externí limitace na 5V má překmit až 6,5V, při připojení kapacity 1000 uF ještě větší. Problém je také při aktivaci proudového omezení, překmit dosáhne po zkratu až 8V po dobu desítek ms! Je evidentní, že tento výstup má špatně frekvenčně kompenzovaný regulátor! Překmit kanálu 3 lze omezit rezistorem 47R/2W případně ještě NPN (např. BD139) + zenerka 4,7V (C-B), mezi B-E dát 220R. Bez úprav je tento výstup použitelný defakto jen pro 3,3V, 3V, 2,5V, 1,8V logiku s regulátorem na desce, který vydrží napětí na vstupu až 9V, možná LDO (drop pod 150mV) pro 5V ale bude tam 4,9V;-).

Při měření výstupů, to vypadá že jsou opatřené antiparalelními ochranným diodami, ale i tak je lepší na výstup dát 20A diody v TO220 (20ETS08 se krásně vejdou vzhůru nohama mezi zdířky jak je vidět na foto).

Hodnocení: až na ten třetí kanál, který se pokusím doladit po uplynutí záruky fajn zdroj, hlavně díky malým rozměrům.

MPS3003D

laboratorní zdroj matrix MPS3003D Recenze a zkušenosti: Dvoukanálový laboratorní zdroj s LED displejem. 1x 0-30V, 1x 5V/3A. Výrobce CHINA Matrix. Levný zdroj s omezením proudu. Zdroj je použitelný, ale má natrvalo zapnutý ventilátor a je hlučnější (paralelně přes tepelnou pojistku je uvnitř rezistor 150R, lze zvětšit na 270R/2W a snížit otáčky a hlučnost). Jeho příšerná vlastnost je logika Constant Voltage-Constant Current pokud byste ho chtěli použít pro dobíjení akumulátoru! NELZE!!! - zdroj se přepne do režimu CC a nastavené napětí již nestabilizuje, takže akumulátor klidně přebije! Na běžné nenáročné použití stačí, ale zázrak lidově demokratické republiky China (PRC) to jistě není. Mechanické otvory zdířek jsou nějaké menší takže je problém s běžnými banánky a musí se pořídit "útlejší".

Dynamické elektrické vlastnosti: kanál 1 a 2 mají od cca 200mA až po maximální proudové omezení hladký náběh napětí i při aktivací nadproudové ochrany. Malý problém je při nižším proudovém omezení v řádu desítek mA, tam dochází k překmitu výtupního napětí o několik voltů! Opět je na snadě nedostatečná frekvenční kompenzace. Stejně slušně se chová i druhý výstup 5V/1A. I při aktivaci nadproudové ochrany nemá překmit nad 5V.

Hot-air AOYUE 968

hot-air horkovzdušná stanice AOYUE-968 Levná horkovzdušná stanice s pájkou 50W. CHINA AOYUE. Teplota horkovzduchu se ovládá digitálně, ostatní parametry analogově; nastavená i aktuální teplota hotairu je zobrazena na LED displeji. Zkombinovány jsou tři funkce - horkovzduch, mikropájka a odsávání vzduchu při letování; každá z funkcí se dá ovládat nezávisle. V příslušenství najdete standardní výbavu nástavců. Indikace chodu kompresoru a ohřevu spirály jsou indikovány pomocí LED u patřičných potenciometrů. Aktuální stav regulačního systému horkého vzduchu je indikován pomocí LED (topí-netopí) a zobrazenou teplotou, měřenou čidlem v ústí trubice. Druhý zobrazovač LED ukazuje nikoli aktuální, ale zvolenou pájecí teplotu. Aktuální průtok vzduchu do rukojeti indikuje trubička s kuličkou což je naprosto přesné a vševypovídající, lepší indikace je pro člověka hluk a fukot z nástavce ;-). Regulace od 90°C do 480°C, stanice je trochu hlučnější, ale dostačující. Číňan zapoměl na vypínač 230VAC, takže se to musí vytahávat ze zásuvky vidlicí.

Výkon tělesa 550W stačí i na větší pouzdra, kvalita regulace dostačující. U jednoho kusu z výprodeje jsem zaznamenal poruchu na kompresorku a nefunkční kuličku, ale ten můj zatím drží.