Jak vybírat LED žárovky?

Jednoduchý návod jak se řídit na trhu s LED osvětlením a LED žárovkami.


Zásadní rozdíl mezi LED a zářivkou, nebo žárovkou je odolnost vůči nadměrným teplotám. Jistě každý zná problém umístění kompaktních žárovek do těsných svítidel. Pokud vyberete špatnou kombinaci: vysoký výkon, malé svitidlo s krytem, pak kompaktní zářivka brzy shoří. Tedy shoří elektronika v měniči. Polovodiče jsou schopny pracovat max do teploty čipu 125°C, vyjímečně 150°C. U LED je tento problém ještě horší. Přední výrobci jako Cree nebo Osram podmiňují životnost maximální teplotou čipu 70°C. Nynější značkové LED čipy mají o asi 30-40% lepší účinnost než kompaktní zářivky, ale i tak produkují teplo, které není zanedbatelné. Při provozu se zahřívají a toto teplo je nezbytné odvést pryč z čipu LED a měniče. LED je nutné chladit lépe než kompaktní zářivky. Nedávejte je tedy do těsných svítidel, kde nemůže proudit vzduch.XM-L XLamp na keramické podložce firmy Cree 1000lm, 10W


Snížení světelného toku se vzrůstající teplotou XLamp XM-L.


Pravidlo zní: ověřte si teplotu LED žárovky, která svídí non-stop. Pokud na ní chvíli udržíte ruku, pak má asi 50°C, pokud se málem spálíte, což se mi stalo u jedné nabízené v síti Bauhausu, NEKUPOVAT! Je dost možné že LED čip má přes 100°C.


Výsledek přehřátí 7W čínské LED:Nízká kvalita zpracování nepotřebuje komentáře.


Naopak 1.5W a 3.3W provozovaná ve volně proudícím vzduchu zatím svítí již čtvrtý rok.


Nekupujte LED s velkým počtem čipů. Z hlediska střední doby života (MTBF) jsme stanovili maximálně 25 kusů diskrétních LED čipů v jednom svítidle. Jeden čip má MTBF cca 10milionů hodin, takže celek 25ks má 400tis hodin MTBF. Což zajišťuje, že více jak 95% vyrobených kusů dosáhne životnosti 70tis hodin.

Je vůbec cesta tzv. Retrofitů (LED žárovky) esteticky, technicky i ekonomicky dobrá? LED vyžaduje jinou konstrukci svítidla s důrazem na dokonalé chlazení čipu LED, tedy spojení chladič/kostra svítidla a LED čip, aby samotný zdroj světla nemusel být dodatečně vybavován obřím chladičem a teplo se odvedlo přímo do kostry svítidla.

LED čipy dosahují životnosti nad 70 000h pokud jsou drobře chlazené, proto je cesta retrofitů ve své podstatě naprosto pomýlená a průmysl by měl konečně vymyslet svítidla, která skutečně vydrží 70 000h bez nutnosti výměn LED.


Tento návod vám připravil vývojář Ing. Petr Sládek www.smishek.com, který vyvíjí napájecí spínané zdroje pro LED.